Ako odstrániť hnedé škvrny od sĺz pod očami tvojho psa? 

 

Práve vďaka týmto nepekným hnedým slzným škvrnám, mnoho psíkov so svetlou srsťou môže vyzerať trochu smutne, a to aj počas veselých dní. To však ale neznamená, že by boli nešťastné. Tento problém je príčinou nadmerného slzenia, ktoré odborne nazývame epifora. 

 

Niečo podobné sa môže stať aj nám ľudom, najmä v prípadoch, ak nosíme kontaktné šošovky alebo máme citlivé oči. Vinníkom u psov aj u ľudí môžu byť taktiež alergie. Pokiaľ má pes dlhé vlasy či srsť okolo očí, slzenie môže vzniknúť práve ich vniknutým do očí a podráždením.  Alebo ak sa nám do očí počas veterného dňa dostane voda , či si kýchneme. To všetko sa môže diať aj našim psíkom, s rozdielom, že u nich je to podstatne viditeľnejšie. Stáva sa, že nadmerné slzenie odfarbuje srsť pod očami. 

 

Dr. Jessica Meekins z Kansaskej Štátnej Univerzity očných lekárov na veterinárnom zdravotnom stredisku tvrdí, že niektoré psie slzné kanáliky sú zovreté alebo blokované, čo následne spôsobí, že sa slzy nahrnú a vytečú z oka namiesto toho, aby sa samé vysušili. Toto ale zvyčajne problém nie je. Napriek tomu sa poraď so svojim veterinárom, aby zistil, či je upchatie slzných kanálikov vážne a odstránil to. 

 

Čím dlhšie necháš slzné škvrny na tvári svojho psíka, tým ťažšie je zbaviť sa ich.

 

 

Čo teda spôsobuje hnedú farbu pod psími očami?

Podľa veterinárky Dr. Keren Becker, zvieracie slzy na rozdiel od tých ľudských, nie sú čisté. Slzné škvrny sú zvyčajne výsledkom porfyrínov, čo sú prirodzene sa vyskytujúce molekuly obsahujúce železo (odpadový produkt z rozpadu červených krviniek) a z tela sú väčšinou odplavované obvyklým spôsobom... čiže zadočkom. U psov sa však porfyrín taktiež môže vylučovať v slzách, slinách a v moči. 

Uvažoval si už nad tou hrdzavo-červeno-hnedou farbou? – je to železo, ktoré vidno v slzných škvrnách. 

V prípade, že má ale tvoj pes v okolí očí príliš dlhé vlasy, práve to, že sa mu dostávajú do očí, môže spôsobovať slzenie. 

 

Ako čistiť tvár psíka od slzných škvŕn?

Veľmi dôležité je aj to, čo tvoj chlpáč jedáva. Nedostatočná kvalita alebo nevyvážená strava môže prispievať k nie príliš vzhľadným škvrnám od sĺz, samozrejme, okrem ďalších zdravotných problémov. Kŕm svojho miláčika prémiovou mäsovou stravou bez vedľajších produktov, príchutí, farbív či konzervačných látok. Takisto mnoho komerčných výrobkov, ktoré tvrdia, že sa dokážu zbaviť slzných škvŕn obsahujú chemikálie alebo antibiotiká, ktoré môžu v konečnom dôsledku narobiť viac škody ako úžitku, pretože tkanivá v okolí očí sú obzvlášť citlivé a zraniteľné. Odporúčame preto produkty vyrábané na prírodnej báze. Každodenná hygiena sa musí stať tvojou prioritou.

 

American Kennel Club navrhuje niekoľko nasledujúcich krokov:

  • oči psíka vypláchni jemným fyziologickým roztokom

  • navlhči vatový tampón rovnakým roztokom a starostlivo a jemnými pohybmi čisti oblasti pod a okolo očí

  • celú papuľku umy suchým šampónom (zvoľ jemný, prírodný produkt) a navlhčenou jemnou handričkou

  • učeš a celkom vysuš až neskôr

  • udržuj vlasy okolo očí pristrihnuté tak, aby to zabránilo padaniu do očí a podráždeniu spôsobujúce slzenie

 

V prípade, že toto sfarbenie je príliš silné a čistiace tipy v tomto článku na to nezaberú, najlepšie bude počkať, kým psie vlasy opäť narastú a potom ich skrátiť. 

Samotné škvrny od sĺz nie sú zvyčajne príznakom nejakej choroby. Často sú jednoducho súčasťou psíka so svetlými vlasmi. Ak však spozoruješ, že sa oči tvojho psíka správajú inak, viac alebo menej slzia, mal by si sa porozprávať so svojim veterinárom, aby sa vylúčili prípadné problémy. V opačnom prípade, zdravá strava a zvýšená pozornosť hygiene tváre tvojho chlpáča by mala pomôcť k odstráneniu týchto škvŕn. 

26/11/21 Psíčkovo